You are here
Home > Zdrowie i Uroda > Sprowadzanie zwłok z innego kraju

Sprowadzanie zwłok z innego kraju

krzyże

W obecnych czasach wiele rodzin w Polsce narażonych jest niestety na ryzyko śmierci bliskiej osoby przebywającej zagranicą. To bardzo ciężka sytuacja dla bliskich, którzy w okresie pełnym bólu i poczucia straty muszą dodatkowo zajmować się formalnościami związanymi z przewiezieniem ciała do kraju. W tym bowiem momencie najbardziej liczy się chęć pożegnania zmarłego oraz zapewnienie mu godnego pochówku w obrządku zgodnym z jego wiarą.


Sprowadzanie zwłok z innego kraju wymaga zachowania pewnych ściśle ustalonych procedur i w tak trudnym dla rodziny zmarłego wymaga pewnego zaangażowania. Funkcjonują jednak na rynku firmy pogrzebowe zajmujące się całym procesem po przekazaniu pełnomocnictwa. Dysponują one samochodami zapewniającymi odpowiednie warunki do przewozu zwłok i zajmują się wszystkimi formalnościami. Przede wszystkim uzyskują zaświadczenie lekarskie o przyczynie zgonu w kraju, w którym nastąpił oraz zaświadczenie, że śmierć nie nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej.

Następnie starają się o międzynarodowy akt zgonu oraz wykonują tłumaczenia wszystkich dokumentów na język polski. W dalszej kolejności załatwiane są wszystkie konieczne formalności w Polsce i rozpoczyna się transport zwłok.
Sporą przykrością dla rodziny zmarłego jest brak możliwości otwarcia trumny na miejscu- ze względów sanitarnych wyposażona jest w metalowy wkład i zamknięta hermetycznie, w tej samej trumnie przeprowadzany jest pogrzeb. Istnieje jedynie możliwość przeprowadzenia kremacji. Sprawy związane z dokumentami zajmują od 2 do 3 dni, samo sprowadzenie zwłok dodatkowo od 2 do 4 dni zależnie od miejsca, w którym nastąpił zgon.

Zobacz: sprowadzanie zwłok | Epitafium-przewozy.pl

Dodaj komentarz

Top