You are here
Home > Praca i Szkolenia > Recepta na idealne zdjęcia

Recepta na idealne zdjęcia

Szczecin - zdjecie fotografa Lukasza Popielarza

Fotografie potrafią być wspaniałą pamiątką, która zostanie z nami na długie lata. Aby cieszyła nas jeszcze bardziej, warto zwrócić uwagę na sposób, w który robimy swoje zdjęcia. Czy naprawdę zwracamy uwagę na ostrość i kompozycję? Czy poprawiamy kolory i drobne niedociągnięcia? Dobry fotograf musi mieć to opanowane.

Poznaj dokładnie swój aparat fotograficzny

Aby być lepszym fotografem – nawet jeśli wykonujemy jedynie zdjęcia amatorskie, warto na początku poznać dokładne funkcje, które posiada nasz aparat.

Często ludzie posiadają bardzo profesjonalne aparaty cyfrowe oraz zaawansowane lustrzanki, lecz nie znają większości funkcji, którymi dysponuje ich sprzęt. Przez to efekt końcowy zdjęcia jest średnio zachwycający i bardzo przeciętny. Czasami wystarczy zerknąć do dołączonej instrukcji lub do filmu instruktażowego w internecie i nauczyć się paru podstawowych funkcji. Nauka fotografii jest darmowa – wszystko zależy od ilości czasu, którą dysponujemy oraz od własnych chęci oraz motywacji.

Każdy, nawet fotograf amator, doskonale wie, że jeśli robimy zdjęcie w trakcie dnia, ustawienie ostrości nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Dysponujemy wtedy świetnym, naturalnym oświetleniem, a nic tak nie sprzyja dobremu zdjęciu, jak dzienne światło.

Zdecydowanie bardziej skomplikowane jest wykonywanie zdjęć w trakcie nocy – wtedy najlepiej robić je z wykorzystaniem stabilnego statywu oraz lampy. Łatwiej złapiemy ostrość i wykonamy na przykład zdjęcia panoramiczne – na przykład oświetlonego w nocy miasta.

Gra kolorami na zdjęciu

Aby fotografia jeszcze bardziej przyciągała uwagę odbiorcy, warto zwrócić uwagę na kolory panujące na danym zdjęciu. Nie musimy robić tego w specjalnym programie do obróbki zdjęć – możemy ustawić to automatycznie w aparacie, którym dysponujemy. Na przykład zmienimy tonację kolorów – na ciepłą lub zimną. Kolorystykę warto dopasować do panującego kontekstu, w którym tworzone jest dane zdjęcie. Od samego kontekstu zależy, jak zinterpretowana zostanie dana praca.

Ogromne wrażenie robią również zdjęcia w czarno-białej kolorystyce. Odnosi się to zarówno do portretów osób, martwej natury, jak i widoków z różnych zachwycających dech w piersiach miejsc. Fotograf musi zwracać uwagę na kompozycję, zadbajmy więc o odpowiednią.

Najważniejsze postacie nie muszą być w centrum zdjęcia – jeśli znajdą się poza środkiem, zdjęcie może później mocniej oddziaływać na odbiorcę i zmusić go do głębszej refleksji. Czasem warto jest znaleźć mocny punkt w danym widoku i na nim skupić swoją uwagę.

Fotografia zamieszczona w artykule pokazuje jak zdjęcia wykonuje profesjonalny fotograf, a wykonał ją fotograf ze Szczecina Łukasz Popielarz. Więcej jego zdjęć znajdziesz na: https://lukaszpopielarz.pl/

Dodaj komentarz

Top