You are here
Home > Zdrowie i Uroda > Nowoczesne aparaty do badań USG

Nowoczesne aparaty do badań USG

aparat usg

O konieczności przeprowadzania badań kontrolnych, co najmniej raz do roku jest przekonana większość z nas. Zazwyczaj skupiamy się na morfologii krwi, a po szerszą diagnostykę sięgamy w wypadku pojawienia się niepokojących objawów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto również poddawać się przeglądowemu badaniu USG brzucha, co pozwala na wczesne wykrywanie uciążliwych schorzeń.

Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne pozwalają na bardzo dokładny wgląd w głąb ciała. Samo badanie jest bezbolesne i rzadko wymaga specjalnych przygotowań. Obecnie na rynku są dostępne urządzenia analogowe oraz zaawansowane technologicznie przyrządy cyfrowe. W placówkach medycznych, gabinetach lekarskich, salach operacyjnych lub w gabinetach diagnostycznych zazwyczaj używa się dużych, stacjonarnych ultrasonografów wielonarządowych, które cechują się szerokim spektrum możliwości diagnostycznych. Producenci sprzętu medycznego oferują również modele kompaktowe. Sprawdzają się one w sytuacjach, kiedy badanie powinno być wykonane w bardzo szybkim czasie, a także w diagnostyce osób leżących. Są to tzw. aparaty przenośne do badań przyłóżkowych.

Każdy nowoczesny aparat USG można wyposażyć w dodatkowe głowice do badań specjalistycznych. Możemy tutaj wymienić m.in. głowice brzuszne, rektalne, dopochwowe, przezprzełykowe lub laparoskopowe. Oczywiście na rynku znajdziemy również specjalistyczne urządzenia ultrasonograficzne, np. ginekologiczne, okulistyczne, Doppler USG, wewnątrznaczyniowe itp. Ich cena zależy od zakresu obrazowania i rodzaju głowic.

Dodaj komentarz

Top