You are here
Home > Dom i Ogród > Jak oprawić obraz?

Jak oprawić obraz?

ramki drewniane

Obrazy, które zwykle kupujemy w galeriach, są sprzedawane w swojej podstawowej formie, to znaczy bez ramy i, najczęściej, bez passe-partout. Samodzielne dobranie ramy do obrazów nie jest takie proste. Oczywiście kierujemy się przede wszystkim naszym wnętrzem i tym, co będzie do niego pasować.

Do pewnych dzieł będą pasowały wąskie, aluminiowe ramki, do innych zaś ciężkie, rzeźbione drewniane ramy, których koszt bywa nawet wyższy niż koszt samego obrazu. Jeśli nie wiemy, jakie ramy dobrać, warto wybrać się do specjalistycznego sklepu i tam poprosić o oprawienie obrazu. Pamiętajmy, że najbardziej neutralne są zawsze ramki drewniane, które sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Surowe, wyszlifowane drewno pasuje właściwie wszędzie i jest łatwe do zakomponowania.

Ramy muszą oczywiście pasować także i do obrazu. Tutaj najlepiej, jeśli jest taka możliwość, poradzić się samego twórcy lub właściciela galerii, by wskazał różne możliwości oprawienia nabytego obrazu. Także profesjonalne zakłady zajmujące się oprawą obrazów powinny wskazać kilka możliwości oprawienia dzieła. Jeśli nie mamy żadnego pomysłu na ramkę, a boimy się rozwiązań awangardowych, warto postawić na klasyczne drewno.

Wąska drewniana rama z listewek sprawdzi się przy nowoczesnych dziełach – stanie się prawie niezauważalna, zaś szersza, z litego drewna, będzie dobrze eksponować na przykład klasyczne akwarele czy obrazy olejne. Ramki drewniane można ponadto kupić w każdej galerii handlowej, a w razie potrzeby zawsze można je przemalować na dowolny kolor.

Dodaj komentarz

Top